Asijská hrušeň NIJISSEIKI

Podzimní odrůda asijských hrušní, určená do všech poloh s dostatkem vláhy.
Kód: 214,03
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Asijské hrušně
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   září - lisopad

Sklizeň:   konec srpna

Tvar plodu:   středně velký, ploše kulovitého tvaru

Barva plodu:   zelenožlutá se světlejšími tečkami, v plné zralosti žlutá

Dužnina:   nažloutlá, sladce navinulá, šťavnatá, jemná, měkká

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   středně bujný až bujný, koruna zahuštěná dlouhými tlustými letorosty, s pravidelně obrůstajícími větvemi.

Podzimní odrůda asijských hrušní, původem z Japonska, nalezena již roku 1898. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Plody jsou středně velké, ploše  kulovitého tvaru, zelenožluté, později zežloutnou. Dužnina je nažloutlá, sladce navinulá, šťavnatá, jemná, měkká. Sklizeň je v půlce srpna, konzumní zralost září. Pro dosažení větších plodů je nutná probírka. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká, proti nízkým teplotám je také vysoká, proto je vhodná do všech poloh.

Výsadba assijské hrušně Nijisseiki: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak, aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec). Proti rzi hruškové provedeme ochranu při rašení přípravkem Flin plus dle návodu.