Švestka TOPPER

Kompaktně až sloupovitě rostoucí švestka s velmi sladkými plody 
Kód: 257,35
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Sloupovité a zakrslé odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost: polovina září

Sklizeň: polovina září

Tvar plodu:  středně velký až velký oválný 34g

Barva plodu:   tmavě modrá ojíněná

Dužnina:   žlutá, šťavnatá, aromatická, velmi sladká, chutná, odlučitelná od pecky

Růst: slabý až střední, roste kompaktně až sloupovitě

Samosprašná odrůda vyšlechtěna v Německu. Růst je slabý až střední, strom roste kompaktně až sloupovitě. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Plody švestky Topper jsou středně velké až velké, asi 34g, oválné, pří odstranění ojínění tmavě modré barvy. Dužnina je žlutá, šťavnatá, aromatická, velmi sladká, chutná, odlučitelná od pecky. Švestka dozrává v polovině září. Plody jsou k všestrannému využití, k přímému konzumu i ke konzervaci, díky vysoké cukernatosti jsou vhodné i k destilaci. Odrůda není náročná na stanoviště, spolehlivě plodí i v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Vůči šárce je odrůda tolerantní, mrazu vysoce odolná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.