Mandloň TEXAS - kontejner

Částečně samosprašná odrůda mandloně, má jedny z nejchutnějších plodů. Kontejner C4
Kód: 11237,01
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejnách Tovačov a Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Mandloně
podnož Rakonievická
Vaše cena:    400 Kč

Konzumní zralost: polovina října

Sklizeň:  polovina října

Plod: velký asi 5cm, zelený, vejčitého tvaru

Jádro: velké, žlutohnědé, velmi dobré

Opylovači: Ferragnes, Ferrstar, vzájemně se neopýlí s odrůdami Languedoc a Ballico

Částečně samosprašná odrůda mandloní s velmi chutnými jádry. Kvete velmi pozdě, není tedy náchylná k pozdním jarním mrazíkům, vyžaduje chráněné stanoviště. Plodnost je brzká, pravidelná. Vhodnými opylovači jsou odrůdy Ferragnes, Ferrstar, vzájemně se neopýlí s odrůdami Languedoc a Ballico. Růst je bujný, vytváří rozložité koruny. Mandloň Texas má jedny z nejchutnějších plodů.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby mandloní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Mandloně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3 - 4 výhony, které zakrátíme na 3 - 5 pupenů, seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.