Maliník TULAMEEN- kontejner

Kanadská odrůda maliníku s velkými chutnými lesklými plody
Kód: 235,52
Dostupnost: připravujeme na podzim 2021, lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Maliny
Vaše cena:    100 Kč

Konzumní zralost: začátek července - polovina srpna

Sklizeň: začátek července - polovina srpna

Tvar plodu: velký kuželovitý, tvarově vyrovnaný

Barva plodu: středně červená, silně lesklá

Dužina: sladká, pevná, aromatická

Použití: přímý konzum, kompotování, transport

Maliník Tulameen vznikl v Kanadě křížením odrůd Nootka a Glen Prosen. Roste polovzpřímeně, má husté větvení a drobně otrněné výhony. Plody jsou velké, tvarově vyrovnané, kuželovité. Barva středně červená, silně lesklá. Sklízí se od začátku července do poloviny srpna. Maliny jsou chutné, sladké, aromatické a snesou kratší skladování i transport. Vysoce odolný proti napadení houbovými a kořenovými chorobami, středně odolný mrazu. Vhodný do všech pěstitelských oblastí.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky, ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy například Cererit.

Řez: provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.