Maliník DELNIVA - kontejner

Nová polská dezertní velkoplodá odrůda, remontantní. Též psáno DELNIWA.
Kód: 235,79
Dostupnost: od srpna dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 1 ks
Kategorie: Maliny
Vaše cena:    100 Kč

Konzumní zralost:   od července do října

Sklizeň:   červenec, srpen - říjen

Tvar plodu:    velmi velký kuželovitý (3 cm, 6 g)

Barva plodu:   lesklá jasně červená

Dužina:   aromatická s výraznou chutí

Použití:   všestranné

Růst:  středně  bujný, produkuje velké množství výhonů

Maliník Delniva je nová odrůda vyšlechtěna v Polsku, v drsných podmínkách, je nenáročná a její pěstování zvládne i laik. Upřednostňuje humózní vlhčí půdu, ne však přemokřenou, sluníčko i polostín. Rostliny sázíme 70 - 100 cm od sebe, mají silnější růst. Vysoce odolná proti plísni šedé i proti roztočům. Plodí od července na dvouletých výhonech, od srpna do října na jednoletých. Velké jasně červené kuželovité plody jsou sladké, s výraznou chutí, vhodné k všestrannému použití.

Výsadba malin: Sazenice maliníku vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky, ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy například Cererit.

Řez: provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.