Hrušeň sloupcovitá DECORA

Odrůda hrušní sloupového tvaru s atraktivně zbarvenými plody.
Kód: 217,01
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Sloupovité a zakrslé odrůdy hrušní
podnož kdoule
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: polovina prosince - únor

Sklizeň: říjen

Tvar plodu: středně velký kuželovitý (150g)

Barva plodu: žlutozelená s líčkem

Dužina: chutná, velmi šťavnatá, lahodná, bělavá, mírně navinulá

Opylovači: Wiliamsova, Boscova Lahvice, Clappova, Jana, Amfora, Konference

Sloupcovitá hrušeň Decora vznikla zkřížením odrůd Konference x Clappova v roce 2000 v Těchobuzicích. Je vhodná pro pěstování v malých zahrádkách nebo v nádobách na terase. Růst je pomalý, strom dorůstá do výšky maximálně 3m. Plody jsou středně velké (asi 150g), kuželovité, žlutozelené s líčkem. Dužina je chutná, velmi šťavnatá, lahodná, bělavá, mírně navinulá. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy  Wiliamsova, Boscova Lahvice, Clappova, Jana, Amfora, Konference. Odrůda vhodná do středních a teplých poloh. Středně odolná strupovitosti, vysoce odolná rzi hrušňové. Plodnost je brzká, vysoká, pravidelná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.  V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Hrušně k sloupovitému zapěstování nemusíme stříhat.

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).