Třešeň zakrslá Lapins - samosprašná - kontejner

Pozdní velmi tmavá chrupka k všestrannému využití, samosprašná. V kontejneru

Skladem: Ano
Dostupnost: v září dostupné v e-shopu a v prodejně Ostrožská Nová Ves
Kategorie: Pozdní odrůdy třešní
  podnož gisela 5

400 Kč

Cena bez DPH: 347,83 Kč

Konzumní zralost:   6. - 7. třešňový týden (26.7. - 10.8.)

Sklizeň:   6. - 7. třešňový týden (26.7. - 10.8.)

Tvar plodu:   středně velký až velký, srdčitý

Barva plodu:   tmavě červená

Dužnina:   červené barvy, tuhá, středně šťavnatá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst: bujný, koruna vzpřímená

Kořenový bal: kontejner

Pozdní odrůda třešní, velmi tmavá chrupka vyšlechtěna v Kanadě jako kříženec odrůd Bigarreau Van a Stella.  Plodnost je pozdější, střední.  Plody třešně Lapins jsou středně velké až velké srdčitého tvaru, barva je tmavě červená. Dužnina je červené barvy, tuhá, šťavnatá s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, jemně aromatická. Doporučuje se pěstování na slabě rostoucích podnožích. Květy odolné proti jarním mrazíkům, celkově velmi odolná proti pukání plodů. Využití pro přímý konzum i konzervaci. Třešeň je samosprašná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešně Lapins je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím