Hrušeň sloupcovitá CONCORDE

Hrušeň Concorde je zimní odrůda hrušní sladké a aromatické chuti. Vyznačuje se kompaktním/sloupovitým růstem  
Kód: 217,08
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Sloupovité a zakrslé odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: říjen - únor

Sklizeň: konec září - začátek října

Tvar plodu:  velký hruškovitý až 220g

Barva plodu: světlezelená, při dozrání žlutá s tmavším hnědočerveným líčkem

Dužina: pevná, tuhá, sladká, chutná, velmi šťavnatá, lahodná, máslovitá

Sloupcovitá hrušeň Concorde vznikla zkřížením odrůd Konference x Comice, je vhodná pro pěstování v malých zahrádkách nebo v nádobách na terase. Růst je pomalý, strom dorůstá do výšky maximálně 3m. Plody jsou velké, typicky hruškovité, asi 220g, zprvu světlezelené, při dozrání žluté s tmavším hnědočerveným líčkem. Dužina je pevná, tuhá, sladká, chutná, velmi šťavnatá, lahodná, máslovitá. Odrůda vhodná i do vyšších poloh, na chráněné stanoviště. Velmi odolná vůči houbovým chorobám.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.  V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Hrušně k sloupovitému zapěstování nemusíme stříhat.

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).