Švestka Čačanská rodná

Vynikající odrůda pološvestky, plody dosahují vysoké cukernatosti i švestkového aroma.

Skladem: Ne, bude naskladněno v 1. polovině října
Dostupnost: připravujeme na podzim 2018
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

180 Kč

Cena bez DPH: 156,52 Kč

Konzumní zralost:   21. 8. - 7.9

Sklizeň:   21. 8. - 7.9

Tvar plodu:   středně velký při nižší násadě velký, elipsovitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je tmavě modrá

Dužnina:   žlutavě zelená, středně tuhá, navinule sladká, velmi šťavnatá

Použití :   přímý konzum, destilace

Růst : slabý až středně bujný, koruna je vzpřímená

Jugoslávská odrůda pološvestky, kříženec odrůd Wagenheimova a Stenley. Plodnost je brzká až středně brzká, velká až velmi velká, pravidelná. Plody švestky Čačanská rodná jsou středně velké, při nižší násadě plodů jsou velké, elipsovitého tvaru. Po odstranění ojínění je tmavě modré, dozrávají na přelomu srpna a září. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá, navinule sladká, velmi šťavnatá, vynikající chuti. Odrůda vyniká vysokou cukernatostí a výrazným švestkovým aroma. Je vhodná pro malopěstitele, ale i do produkčních sadů. Plody mají univerzální použití. Pro pěstování tato odrůda neklade žádné větší nároky na stanoviště ani na agrotechniku. Je tolerantní vůči Šárce a je samosprašná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská rodná je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím