Ořešák Sychrov - kontejner

Raná odrůda ořešáku s červeným jádrem. V kontejneru
Kód: 245,06
Dostupnost: v říjnu dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves
Kategorie: Ořechy, lísky a mandloně
podnož semenáč
Vaše cena:    600 Kč

Konzumní zralost:   polovina září

Sklizeň:    polovina září

Plody:     střední velikosti, při vysoké plodnosti malé

Dužnina:    jádro středně velké, dobře vyplňuje skořápku, karmínové barvy

Kořenový bal:   kontejner

Dosud jediná odrůda červenojádrého ořešáku zapsaná ve státní odrůdové knize ČR. Plodnost je vysoká, na úkor velikosti plodů, které jsou středně velké s karmínově zbarveným jádrem. Ořešák Sychrov se využívá především ke zdobení cukrářských výrobků. Jádra jsou aromatická, velmi chutná i v suchém stavu, bez hořkosti. Odrůda brzy raší, proto je vhodná pro výsadbu především do teplejších poloh

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: stromu provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení)  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm pokud špičák nedosahuje takové výšky necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku zastřihneme tak že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: se provádí proti chorobě Atraknóza (hnědnutí listů ořešáku) používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.